Вас вітає сайт Великогаївської сільської ради!
Середа, 25.04.2018, 09:43
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 397

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Історія сіл громади

Головна » Статті » Історичні довідки

За Україну! За її волю!

            Організація ОУН діяла ще за польських часів на теренах Західної України, а також у наших Гаях, де був осередок ОУН. Керував ним син Василя Решетухи Мирон Решетуха («Бор»0 1917 р. н. До осередку входило багато свідомих юнаків і дівчат, які проводили різні заходи та виконували громадську роботу.

            З приходом більшовиків у 1939 році члени ОУН зазнали сильних переслідувань та арештів. Дехто подався з поляками на захід, щоб уникнути арешту. Серед них були Михайло Решетуха та два брати Заболоцькі. Ті, що залишилися в Гаях, були кинуті в тюрми: Козуб Степан Іванович (1921 р. н.), Козуб Деонізій Томкович (1921 р. н.), Майка Григорій Ількович (1914 р. н.), Москва Василь Семенович (1919 р. н.), Сеник Деонізій Ількович (1911 р. н.), Семенович Володимир Ількович (1914 р. н.), Петрів Іван Васильович (1917 р. н.), Онуферко Василь Григорович (1920 р. н.), о. Сеньківський Володимир Семенович  (1918 р. н.). Серед перерахованих майже всі загинули у тюрмах. Вижити вдалося тільки двом. Майка Григорій Ількович та Петрів Іван Васильович повернулися в Гаї у 1946 році.

            З 1940 року почалися перші вивози людей у Сибір. Більшовики вивезли тоді 3 родини поляків та 4 родини українців (з них – родину Василя Решетухи, Петра Заболоцького, Івана Михайліва та Урбанук). Всіх їх завезли в Казахстан. Перед приходом німців і при відступі більшовиків почалися масові арешти. В цей час до села повернулися члени ОУН Решетуха та Заболоцький. Вони відразу включилися в громадську роботу. Почали працювати читальня, школа, відкрилася церква, почали відроджуватися українські традиції та звичаї. У 1942 році насипали символічну могилу, в чому і я брав участь. Пам’ятаю добре 30 червня 1941 року, коли у Львові були проголошені акти про Незалежну Соборну Україну, а в Тернополі відбувся Маніфест.

            У вересні 1941 року були арештовані Стецько, Бандера та інші. ОУН пішла у глибоке підпілля і продовжила вести боротьбу. У 1942 році народилось збройне формування УПА, яке вело збройну боротьбу з німцями, а потім – з більшовиками. Жителі наших Гаїв були активними учасниками цієї боротьби, багато наших молодих юнаків і дівчат взяли в руки зброю і стали на шлях боротьби за волю України. Серед них велика родина Петра Сеника (5 синів та зять: Сеник Петро (батько), Сеник Іван – Яструб, Сеник Назар – Меч, Сеник Теодозій, Сеник Юлій, Сеник Лука, Зарихта Богдан), Іван Брик на псевдо Юрко, Володимир Опир на псевдо Залізняк, Віктор козуб на псевдо Ігор, Іван Заболоцький на псевдо Остап, Мирон Решетуха – Бор, Степан Музика – Грізний, Богдан Майка – Олег, Зіновій Михалків – Оса, Орися Тимчишин. Всі вони загинули в боях за волю України в різні роки, тому треба оприлюднювати імена Героїв, щоб люди знали, хто є хто і за що віддав своє молоде життя. Поряд з тими, хто вів збройну боротьбу, було багато наших гаївчан, які допомагали УПА у її визвольній боротьбі, за що поплатилися тюрмами, концтаборами та далекими сибірами.

            За роки визвольної боротьби з Великих Гаїв було арештовано 77 чоловік і вислано в Сибір 220 людей. Не повернулося з Сибіру 25 людей, їх тіла там прийняла холодна і чужа сибірська земля. З політичних в’язнів не повернулося у рідне село 15 чоловік. Нині з них залишилося в живих лише 11 чоловік. Репресованих залишилося 54 чоловіки.

                                                                              Підготував Михайло Майка.

Категорія: Історичні довідки | Додав: Lysykanych (23.01.2010)
Переглядів: 630 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: