Вас вітає сайт Великогаївської сільської ради!
Неділя, 18.03.2018, 06:44
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 394

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Історія сіл громади

Головна » Статті » Історичні довідки

Участь гаївчан у насипанні могили на тернопільському цвинтарі (червень – липень 19889 р.) та поході протесту Тернополем (23 серпня 1989 р.)
            У 1989 році боротьба за незалежність в Україні почала набирати масового характеру. Відкривалися церкви, відроджувалися національні традиції. Зростала національна свідомість мас, створювалися осередки Товариства української мови, Меморіалу, Народного Руху України. В різних місцях масово викривали криваві злочини московсько-більшовицького режиму. Громади почали насипати перші братські могили. «воскресають там, де є могили» - написано на багатьох хрестах. Увінчаних на могилах відомих і невідомих українських героїв.

         На заклик Народного Руху України, який вперше на Тернопільщині був створений в обласній спілці письменників, незважаючи на шалений тиск зі сторони КДБ та міської комуністичної влади, національно-свідомі тернополяни розпочали насипати на тернопільському цвинтарі могилу замордованим енкаведистами у червні 1941 року в тернопільській тюрмі українцям. Керували роботами Михайло Левицький, Марія Куземко, Андрій Зарудний, … Балабан.

            Група молодих людей з Великих Гаїв взяла активну участь у насипанні могили. Ініціативу Бориса Кордуби та Олега Гаврилишина підтримав Іван сута і зорганізував групу молоді, яка у вільний час приходила на тернопільський цвинтар, де під кінокамерами кадебістів проводилися земляні роботи. Поряд працювали й інші гаївчани, яких національна свідомість, почуття патріотизму та обов’язок перед пам’яттю убієнних приводили на могилу героїв. В останню ніч перед освяченням могили частина з них в якості добровольців була задіяна на охороні цього меморіального комплексу.

            Саме на тернопільському цвинтарі і саме під час насипання братської могили замордованим українцям тернополянин … Вільха, вперше після довгих років неволі підняв на Тернопільщині синьо-жовтий національний прапор. У цей історичний момент серед тих, хто мав честь стояти під цим прапором, були також гаївчанин Борис Кордуба, Олег Гаврилишин, Тарас Вавринів, Теодозій Гудь, Олег Яцишин, брати Володимир та Юрій Онуферки, Микола Онуферко, Михайло Лемеха, Євген Дудич, брати Іван, Богдан та Андрій Сути, Федір Зінь, роман Сенюсь, …

            Освячення могили 30 липня 1989 року, в якому брав участь нинішній парох села о. Володимир Хома, перетворилося у стотисячний мітинг-реквієм, маєво національних прапорів та перший несанкціонований марш протесту по Тернополю. Це був переломний момент у протистоянні українських та антиукраїнських сил, першою великою перемогою українського народу над комуністичною номенклатурою на Тернопільщині.

            Менш ніж через місяць, а саме 23 червня 989 року, протистояння повторилося. Влада заборонила проведення мітингу, організованого НРУ на Співочому полі. Заборона вилилася у багатотисячний похід до обкому компартії. Де після тривалого протистояння влада капітулювала. В цьому поході брала участь велика кількість жителів Великих Гаїв. Частина з них діяла організовано та злагоджено. Ще під час проведення в селі перших фестин Іван Сута та Юрій Онуферко сформували із молодих і рішучих людей групу патріотів для того, щоб брати активну участь у різних масових заходах, які організовувало на той час керівництво тернопільського обласного Руху та УГС. Учасники групи організовано, з національними прапорами, які на той час були заборонені, прийшли на Співоче поле. Спроби міліції забрати у гаївчан синьо-жовті знамена виявилися марними. Право бути господарями на власній землі було з честю відвойовано.

            Влада. Отримавши дві поразки підряд, вже була безсила проти наростаючого народного гніву. Активність та сила народних мас з кожним днем зростали.

                                                          Підготував Іван Сута.          


Категорія: Історичні довідки | Додав: Lysykanych (09.02.2010)
Переглядів: 419 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: