Вас вітає сайт Великогаївської сільської ради!
Понеділок, 19.02.2018, 13:08
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 393

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Історія сіл громади

Головна » Статті » Історичні довідки

Святкування 500-річчя українського козацтва

        У рамках організованого Народним рухом України святкування 500-річчя українського козацтва, яке відбувалося з … по … серпня 1990 року, Тернопільська крайова рада організувала масовий виїзд добровольців у Запорізьку область. Де проходили урочисті заходи. 

            З Тернопільщини на святкування виїхало понад 90 автобусів. Серед них в одному із автобусів, який був наданий тернопільським «Облавтодором». Їхали представники Великих Гаїв. Вони везли із собою грудку Гаєвської землі, взяту із символічної могили полеглих героїв, яку в цей час насипали гаївчани, щоб покласти її на могилу славного кошового Івана Сірка.

          Готова до виїзду транспортна колона розтягнулася від ТАНГу до поста ДАІ, що на вул. Бережанській. Бажаючих було стільки, що всі не змогли поміститися в надані автобуси. Гаїв чанам з великими зусиллями вдалося здобути транспорт і то лише завдяки їхній організованості та наявності національних, стрілецьких та козацьких одностроїв і козацької атрибутики (малиновий прапор, бунчук, пірнач, булава, шаблі, пістолі), які були виготовлені для різдвяних вертепів.

            Маршрут пролягав через Дніпропетровськ, в якому на той час проходило зібрання ветеранів-окупантів війни в Афганістані. Але їхні намагання зірвати масовий приїзд на Запоріжжя виявилися марними. Після кількох зіткнень з п’яними «афганцями» міліція розділила обидві сторони і колона благополучно доїхала до місця розташування. Гаївчани поселилися в таборі поряд із автомобільною трасою, біля запорізького міста Томаківка. Поряд у вигляді постаменту була збудована  фортифікаційна вежа, на якій височів пам’ятник двом запорожцям з козацькою гарматою, що сповнювало містикою і без того романтичний настрій та бойовий дух прибулих.

            За три дні на святій запорізькій землі було проведено багато заходів, спрямованих на підняття національної свідомості братів-східняків та залучення їх до боротьби за УССД. Спершу була зустріч з жителями Томаківки, куди організованою колоною з національними і козацькими прапорами прийшли святкуючі.

            Глибоко в пам'ять врізався старезний сивоволосий дід, який при виді синьо-жовтих прапорів впав на коліна і почав хреститися. З очей старця, які бачили всю трагедію українського народу, котилися сльози. Важко збагнути, що коїлося в цей час в його зраненій українській душі. Можливо, перед його очима пробігло його дитинство, маєво синьо-жовтих прапорів часів УНР, герої Холодного Яру, колгоспи, голодомори, розстріли, концтабори. Його немічне тіло в цей час було храмом незламної волі і характеру, вся його постать виражала одне – немає в світі такої сили, щоб могла зломити український, козацький дух.

Всюди, де проходило святкування: в районних центрах, у Капулівці на могилі Івана Сірка, на Хортиці, під час кількасот тисячного походу вулицями Запоріжжя, відбувалися разючі переміни в настроях місцевих жителів, відроджувалась історична пам'ять, серця людей наповнювались українською ідеєю, воскресала українська земля. Налякані місцевими яничарами-комуністами пасивні спостерігачі, яким більшовицька пропагандистська машина втовкмачувала в голову, що з Галичини і Волині їх їдуть різати «оголтєлиє бандєровскіє головорізи», перетворювалися на активних учасників святкування. Це була одна з найбільших за масовістю і за пропагандистським ефектом національно-патріотична акція, проведена на теренах Східної України. Вона дала величезний поштовх національно-свідомому елементу до активних дій, стала суттєвим вкладом у результат майбутнього референдуму.

Село Великі Гаї на славній запорізькій землі представляли: Ярослав та Ольга Онуферки, Юрій Онуферко, Іван Онисько, Михайло Башняк, Віктор та Марія Сагадини, Михайло Сагадин, Богдан та Андрій Сути. Керівник групи: Іван Сута.

На святкуванні село представляли також від Крайової ради Руху Надія Бойко (Процайло) та від своїх організацій Ярослав Мозіль та  Степан Блашків.

            За матеріалами Юрія Онуферка та Віктора Сагадина підготував Іван Сута.

 


Категорія: Історичні довідки | Додав: Lysykanych (14.02.2010)
Переглядів: 1300 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: