Вас вітає сайт Великогаївської сільської ради!
Вівторок, 24.04.2018, 15:28
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 397

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Історія сіл громади

Головна » Статті » Історичні довідки

Створення першого в Україні осередку НРУ

          22 травня, в день перезахоронення великого кобзаря Тараса Шевченка національно-свідома частина жителів села Великі Гаї, що складалася переважно з людей, котрі самі, або їхні родини брали участь у національно-визвольній боротьбі ОУН – УПА, створила друге в області товариство української мови, яке налічувало понад сто осіб. Це були часи, коли боротьба за українську церкву. Мову. Відродження історичної пам’яті та національних традицій одночасно була боротьбою за незалежність України. Усім цим успішно займалося Товариство.

           Але цього вже було замало. Україна потребувала політичної сили, яка би у своїй програмі чітко вказала на необхідність відокремлення України від червоної імперської Москви та створення власної держави. На обрії політичного життя України така сила вже вимальовувалася. Нею була ініціативна група по створенню Народного Руху України. Навесні 1989 року на Тернопільщині в спілці письменників було створено перший в області осередок НРУ. Головою якого обрали поета Михайла Левицького. Створення НРУ прискорило національно-визвольні процеси в області, радикалізувало їх, зробило масовими. Ще одним позитивом створення Руху була можливість на майбутніх виборах включитися в боротьбу за владу на всіх рівнях: від сільської – до Верховної ради. Тоді боротьба за владу в Україні була одночасно боротьбою за Україну, за честь, за славу, за народ!

            Ідею створити в селі Великі Гаї осередок Народного руху висловлювали активісти Товариства української мови Михайло Богоніс, Борис Кордуба та Іван Сута. Їх підтримали голова осередку Товариства української мови Тарас Вавринів, Теодозій Гудь, Олег Гаврюшин, Роман Решетуха, Юрій Онуферко, Надія Бойко, Михайло Майка та інші. Борис Кордуба та Іван Сута безпосередньо зайнялися підготовкою до його створення. Слід зазначити, що в той час поряд з відродженням національних традицій громада на чолі з Тарасом Вавринівим чинила активний спротив комуністичному керівництву району за збереження села, проти злочинної меліорації та знищення лісового масиву в Кордубівці та дубового гаю (нині – Гай Кобзаря), які планувалося забудувати дачами можновладців. Тому організована з допомогою Руху підтримка громадськості міста та району була вкрай потрібна.

            На початку липня 1989 року відбулася зустріч ініціативної групи з одним із керівників обласного Руху Георгієм Петриком-Попиком. Він з розумінням поставився до проблем села, обіцяв допомогти та дав дозвіл на створення у Великих гаях осередку НРУ. Він також закликав гаївчан взяти активну участь у насипанні на тернопільському цвинтарі Братської могили на місці масового поховання замордованих енкаведистами в тернопільській тюрмі українців. На що рухівці села активно відкликнулися.

            У серпні відбулися установчі збори місцевого осередку. Першим головою осередку був обраний Борис Кордуба, син політв’язня Григорія Кордуби. Він же був делегатом установчого з’їзду НРУ в Києві.

            Через кілька днів у Будинку залізничників, на відкритому засіданні Крайової ради НРУ Тарас Вавринів ознайомив присутніх з проблемами, пов’язаними із збереженням природного комплексу Великих Гаїв, та повідомив про створення в селі осередку НРУ. Один із ведучих зборів Ігор Герета під гучні оплески присутніх оголосив, що створений у Великих Гаях осередок – це перший сільський осередок Руху в Україні.

            З моменту створення аж до здобуття незалежності України сільський осередок НРУ був центром об’єднання Великогаївської громади, головним ініціатором всіх суспільно-політичних процесів. Його діяльність довгий час позначалася на політичні процеси в Тернопільському районі, а частково і в області.

                                   За спогадами Тараса Вавриніва, Надії Процайло (Бойко) та архівними матеріалами осередку НРУ підготував Іван Сута


Категорія: Історичні довідки | Додав: Lysykanych (31.01.2010)
Переглядів: 757 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: