Четвер, 29.06.2017, 15:30

Головна » Статті » Історичні довідки

Героям слава!

Ось неповний список тих, хто на стороні ОУН-УПА вів запеклу боротьбу за незалежність України на теренах Великих Гаїв.

Опир Володимир, «Залізняк», член ОУН. Народився  1917 року в селі Великі Гаї Микулинецького району. По закінченні народної школи працював на господарстві з батьками й доповняв свій рівень самоосвітньою працею. Був свідомим юнаком, член культурних товариств «Рідна школа», «Просвіта». За німецької окупації вступив до ОУН, а з приходом більшовиків 1944 року пішов у підпілля та брав активну участь у революційній боротьбі. Впав 10.09.1945 року в бою з більшовиками в селі Гаї Великі.

Сеник Теодозій, член ОУН. Народився в с. Гаї Великі Микулинецького району. За німецької окупації його насильно забрано на роботу до Німеччини. За другої більшовицької окупації повернувся з Німеччини до рідного села. Тут запізнався з українським революційним рухом. Один його рідний брат (св. пам. «Меч») згинув у бою з більшовиками, другого зловили на засідці живим, а батька вбили більшовики під час облави. Друг Теодозій включився у революційну боротьбу та був бойовиком при кущі. Згинув 18.08.1946 р., заскочений більшовиками зненацька у криївці з іншими друзями на полях біля села Стегніківці Великобірківського району.

Решетуха Мирон, «Бор», підрайоновий ОУН. Народився 1917 р. в селі Гаї Великі Микулинецького району. По закінченні народної школи працював на господарстві при батьках, замолоду цікавився культурно-освітнім життям і брав у ньому активну участь. Як симпатика ОУН та активного культурно-освітнього та політичного діяча, його переслідувала польська поліція. З приходом більшовиків в 1939 році жив легально, а опісля перейшов у підпілля та працював на пості станичного села. Під час німецької окупації, вже як вироблений політично і здисциплінований революціонер обійняв пост підрайонового активу. 13.03.1944 р., виконуючи обв’язки теренового провідника, натрапив на німецьких жандармів, які, розлючені наступом більшовиків, розстріляли його в селі Кипячка Великобірківського району.

Зарихта Богдан, «Орест», повітовий провідник юнацтва. Народився 1924 року в с. Великі Гаї Микулинецького району. Закінчив гімназію в Тернополі. Під час німецької окупації пішов у підпілля, бувши на пості повітового провідника юнацтва ОУН на терені Збаражчини, а опісля – Теребовлянщини,  аж до приходу більшовиків. 17.07.1944 р. згинув у бою з більшовиками на полях біля села Теклівка Скалатського району.

Сушко Григорій, «Стріла», член ОУН. Народився 1921 року в с. Острів Микулинецького району. По закінченні сільської школи працював на господарстві при батьках і одночасно брав активну участь у культурно-освітньому житті села. 1941 року став членом ОУН. З приходом більшовиків у 1944 році пішов у підпілля з метою подальшого ведення революційної боротьби з новим окупантом. 23.03.1945 року, оточений більшовиками в хаті у селі Великі Гаї загинув, прошитий ворожою кулею.

«Максим», прізвище та ім’я невідомі. Крайовий референт СБ ОУН. 01.05.1945 року згинув у бою з більшовиками в селі Великі Гаї.

Чубата Люба, симпатик ОУН. Народилася 1926 року в селі Великі Гаї Микулинецького району. Закінчивши 6 клас, працювала на господарстві при батьках. З приходом більшовиків 1944 року помагала українським повстанцям у революційній роботі. Впала жертвою більшовицького терору 01.05.1945 року.

Марків Ярослав, «Саша», член ОУН. Походив зі Скалатщини, бойовик провідника «Максима», згинув 03.03.1945 року в селі великі Гаї Микулинецького району.

Сеник Петро, симпатик ОУН. Народився в селі Великі Гаї Микулинецького району. Селянин, довголітній громадський і культурно-освітній діяч. До революційної боротьби ставився прихильно й був її ревним сим патиком. 25.07.1945 року впав жертвою більшовицького терору.

Сеник Назар, «Меч», член ОУН. Народився 1926 р. в селі Гаї Великі Микулинецького району. По закінченні сільської школи далі вчився в Тернопільській гімназії і закінчив її 1943 року. Ще середньошкільником належав до юнацтва ОУН, де виховався на ідейного й чесного революціонера. З приходом більшовиків пішов підпілля і спочатку був бойовиком при кущі, а опісля перейшов у склад над районної лоївки СБ ОУН. 25.06.1945 р., квартируючи в селі Настасів разом з районним референтом СБ «Окунем», поліг у бою під час облави на село.

Підготував Михайло Майка.

Категорія: Історичні довідки | Додав: Lysykanych (24.01.2010)
Переглядів: 492 | Рейтинг: 5.0/1